Basında Biz

Öğrenciye Ücretsiz Yemek Uygulaması
Bal ölümsüzlük iksiri midir?
Yemekler hem sağlığı hem ruh halini etkiliyor
Personeliniz depresyonda
Hazır yemekte taşeron riski
At eti mi yiyoruz it eti mi ?
Keyveni 2012de yatırımlarıyla büyüyecek
Aşkın Bedeli
Aşkın Bedeli-2
Altın Günlerinde Gelen Sağlıksız Beslenme
Aşkın Tarifi Bitmez
Ucuz yemek yedireni personeli depresyonda
İş te doğru beslenmek neden önemli?
Öğrenci yemeği bedava olsun
Okullarda ücretsiz yemek önerisi
Okullarda ücretsiz yemek dağıtılsın
Okullarda bedelsiz yemek projesi başlatıldı !
Okulda bedava yemeğin ilk adımı
Devlet okullarında yemek bedava olmalı
Devlet okullarında bedava yemek uygulaması
Okullarda bedelsiz yemek
İYSAD dan okullarda ücretsiz yemek projesi
KEYVENİ DE MANTI ZAMANI
KEYVENİ YE ÇİFTE ÖDÜL

Keyveni Kurumsal Hazır Yemek olarak, catering sektörü diğer bilinen adıyla tabldot sektöründe sektörün bilinmeyenlerini açığa çıkarmasıyla tanınan lider firmalardan biridir. Sektörün zayıf yanlarını ve güçlü olması gereken taraflarını sektör paydaşlarına sürekli hatırlatmayı kendisine ilke edinmiştir.

Keyveni Kurumsal Hazır Yemek, ekonomik büyümenin yanı sıra toplumsal hayatın gelişimi için sosyal sorumluluk çalışmalarını başarılı şekilde sürdüren firmalardan biridir. Çoğunlukla eğitim, çevre ve kültür-sanat faaliyetleri üzerine gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine titizlikle yaklaşmakta ve uzun soluklu bir katkı yaratmayı amaçlamaktadır.

Keyveni Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik, 2011 yılında İYSAD Başkanı seçildiğinde ilkokul çağındaki çocukların kantinden fast food gıdalar tüketmesi yerine sıcak yemek yemeleri gerektiğini dile getirip, bunun projelendirilmesini sağlamıştır. Bunun akabinde Keyveni, pilot okul olarak seçilen Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda öğrencilere ücretsiz yemek hizmetini başlatmıştır. Bu sorumluluk anlayışıyla devletimize örnek teşkil edip, çocukların daha iyi beslenen bireyler olmasına ön ayak olmaya çalışmıştır.

Diğer bir sosyal sorumluluk projesinde ise Darüşşafaka gençlerine özel yarışmalar düzenleyerek onları çeşitli hediyelerle ödüllendirmiştir.

Ve yine, Keyveni proje bulaşıkhanelerine konulan varillere çöpe gidecek yemeklerin toplanarak barınaktaki kimsesiz hayvanların beslenmesine yardımcı olmaya çalışmıştır.

Ayrıca sektördeki sağlıksız gıdaların tedavülden kalkmış ürünlerin (mix kıyma gibi…), yemek sektörüne sokulduğu haberlerinin basın mecralarına yer verilmesini sağlayarak tüm paydaşlarına dürüst ve namuslu ticaretin hala yapılabildiğini duyurmaya çalışmıştır.

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

Keyveni Ailesi olarak bir denetimden daha alnımızın akıyla geçtik. İki gün süren TSE ISO 22.000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi denetimi boyunca TSE ekibini evimizde ağırladık. Başarıyla geçtiğimiz denetim neticesinde belgenin devamına karar verildi.

EVİMİZİN MANTISI KEYVENİ’DEN

Keyveni Türkiye’nin en yetenekli isimlerini bünyesinde toplamaya devam ediyor. Ülkenin önde gelen restoran zincirlerinden birinden transfer olan mantının ustası Sevinç Düzenli artık Keyveni Ailesi’yle beraber. Bundan böyle en gerçek, en taze ve leziz ev mantısı işinin ehli ellerden çıkarak Keyveni dostlarıyla buluşacak; annelerimizin maharetli elleriyle yaptıkları mantıları aratmayacak.

SEKTÖRÜN YENİ BAŞKANI SEKTÖRÜN LİDER İSMİ OLDU

Keyveni ailesinin Yönetim Kurulu Başkanı, yemek sektörünün tecrübeli isimlerinden Sadık Çelik İYSAD’ın (İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği) yeni başkanı oldu. Seçimlerden önce sektör temsilcilerine kamuoyu önünde verdiği sözleri başkanlık koltuğuna oturur oturmaz gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla hayata geçiren Çelik’e bu zorlu görevinde başarılar diliyoruz.

KÜÇÜKLER BÜYÜKLERE TAVSİYE VERDİ

Keyveni Kurumsal Hazır Yemek, Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Okulları'nda “Çevre İçin Büyüklere Mektuplar” isimli çevre konulu bir yarışma düzenledi. İlköğretim öğrencilerinin istedikleri bir büyüğe hitaben yazdıkları çevre temalı mektuplar arasından jüri tarafından dereceye girenler seçildi. Sinema sanatçısı ve çevre bilimci Ediz Hun’un katılımıyla 9 Haziran günü gerçekleştirilen ve çevre gününün birbirinden renkli etkinliklerle kutlandığı törende 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin kaleme aldığı mektuplar dinleyenlerin gözlerini yaşarttı.