Catering Firması - Hazır Yemek

 

Catering – Hazır Yemek Nedir?

Catering kelime anlamı olarak yemek hizmeti sağlamak anlamına gelmektedir. Kurum ve kuruluşlara ya da bireysel müşterilere organizasyon ve özel günlerde yemek hizmeti sağlamaktır. Hazır Yemek hizmeti hem bütçe hem de zamandan tasarruf sağlar. Bu hizmeti sağlayan firmalar farklı yapıdaki kurumların farklı ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak hazırlanmış menüler sunar.

 

Keyveni Catering – Hazır Yemek

Keyveni Anadolu'da yüzyıllardır kullanılan bir deyim olup, "Mutfağın sahibi, yemeğin ustası" anlamına gelmektedir. Keyveni Hazır Yemek ve Catering Türk mutfağının özgün kültürünü, titizlikle seçilen taze ve kaliteli malzemelerle, en modern tesislerde, en hijyenik koşullarda her gün yeni baştan yaratmaktadır. Bu sorumluluğu taşırken gıda güvenliğinden ve de çevreye olan duyarlılığından asla taviz vermemektedir. Keyveni Kurumsal Hazır Yemek, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

 

Catering – Hazır Yemek Süreci

Beslenme insan yaşamı için O2 ve sudan sonra gelen en önemli öğedir. Günümüzde çalışan nüfusun hızla artmasıyla toplu yeme üretimi günden güne daha da önem kazanmaktadır.

Biz büyük kurumsal firmaların beyaz ve mavi yakalarına hizmet veren, butik üretim anlayışını benimsemiş 30 yıllık %100 yerli sermayeli bir catering firmasıyız. Catering firması olarak gerek müşterilerimizin özel ve toplu organizasyonları gerekse de bireysel organizasyonları için (şirket yemekleri, şirket öğün yemekleri, düğün, doğum günü, etkinlik günleri) hizmetimiz bulunuyor.

Her şeyde olduğu gibi kaliteli ürün kaliteli hammaddeden başlar. Daha sonra ön hazırlık olarak pişirme ve servis aşamaları ile ürün hizmeti tamamlanır. Bu aşamada biz yerli ve taze ürünleri tercih ediyoruz. Toplu yemek üretiminde lezzetli ve kaliteli yemeğin sırrı, kaliteli hammaddeden sonra pişirme aşamasıdır.

Hazır Yemek hizmeti almak isteyen müşterilerimiz organizasyon yapılarını, belirledikleri yemek  menülerini ve porsiyon miktarlarını bizimle paylaşarak, organizasyon detayları ve tarihi  hakkında bilgi veriyor. Ardından biz de belirtilen zamanda işi yetiştirmek ve organizasyonu kusursuz hale getirmek için gerekli planlamayı gerçekleştiriyoruz.

Bu çalışmalar genellikle şirketlerin çalışanlarına motivasyon sağlamak amaçlı düzenlediği etkinlikler veya özel günler olabiliyor.

 

Catering hizmeti için çözüm ortağı ararken dikkat edilecek hususlar

Yemek firması kalite belgeleri eksiksiz olmalı ve güvenilir kuruluşların denetiminden sonra temin edilmiş olmalıdır.

Firma mutlaka temel besin maddelerinin bir merkez mutfağa sahip olmalıdır.
Hijyenik koşullarda üretim yapılmalıdır. Personel eğitimli ve işinde uzman olmalıdır. Biz tüm mutfaklarımızı 7/24 çevre dostu ürünlerden oluşan sentesyon programları ile temizliyoruz.
Personel değişim hızının az olmasına özen gösterilmelidir.
Personel hijyeni tam olmalı sağlık taramaları düzenli olarak yapılmalıdır.
Kaliteli ham maddeler kullanılmalıdır.
Kullanılan hammaddelerin hangi markalardan tedarik edildiğine dair listenin denetlenmesi gerekmektedir.
Hizmet alınacak firmanın kadrosunda gıda mühendisleri, beslenme danışmanları, veteriner hekimler bulunmalıdır.
Firmanın laboratuarı ve su arıtma tesisi olmalıdır.

Zamandan ve giderlerden tasarruf etmek için genelde toplu üretimde büyük cidarlı basınçlı kaplar kullanılır. Bunlar düdüklü tencere mantığı ile çalışan daha büyük hacimli kaplardır. Ama yemeğin besin değerlerinde kayba yol açacağı için bizim tarafımızdan tercih edilmemektedir. Isı olarak 110 derecenin üzerinde sebzelerin bazı faydalı özellikleri kaybolmaktadır. Bu nedenle biz, paslanmaz çelikten, büyük hacimli, ev tipi tencerelere benzeyen kaplar kullanmaktayız.

Sevkiyat ve servis üründe lezzet kaybının mikrobiyel yükün gelişmemesi için en fazla dikkat edilmesi gereken iki proses basamağıdır. Biz bu amaçla chiller dediğimiz şoklama makinesi ile çok kısa sürede ürünlerimizi sevkiyat sıcaklığına getiriyoruz. Böylelikle lezzet kayıplarını engelliyoruz ve mikrobiyel yükü minimize ediyoruz.