Analizler

​Her gün üretilen yemeklerden alınan örnekler laboratuarımızda mikrobiyolojik analize tabi tutularak herhangi bir kontaminasyona uğrayıp uğramadığı test edilir.

Ayrıca yemeklerin hazırlandığı tezgahlar, ekipmanlar, makineler, pişirme kazanları, fırınlar ve üretim yeri havasından ve personelden alınan örneklerin günlük hijyen kontrolü yapılır.

Gerçekten tüm analizlerden alınan sonuçlar, günlük toplantılarda yönetim ve üretim ekibi ile paylaşılır. Analiz sonuçları verilerine göre eğitim ve önleyici faaliyetlerin kapsamı oluşturulur.

Gıda Güvenliği

Yemeğinizin hijyen ve kalitesini ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile koruma altına aldık. Sağlıklı beslenme, hijyen ve mikrobiyolojik koşulların hepsi bu sistemle geniş bir şekilde kontrol altında tutulur.

Hammadde Seçimi
Depolama
Hazırlık Süreci
    Ayırma
    Yıkama
    Doğrama
Pişirme Süreci
Paketleme Süreci
Taşıma Süreci
Servis Süreci, gibi yemeğinizin hammadde tedarikçi seçiminden çatalınıza ulaşıncaya kadarki her türlü hijyen ve kalitesini periyodik kontrol, denetim, analiz, eğitim ve iyileştirmelerle sürekli olarak yükseltmeyi hedefliyoruz.
 

Hammadde Güvenliği

“Kaliteli Yemek İçin Kaliteli Hammadde“

 

Analizler - Hammadde Güvenliği
Keyveni’de hammadde tedarikçi seçimi kritik öneme sahiptir. Tesisimize giren her ürün koşulsuz şartsız “kalite”, “gıda güvenliği”, “hijyen” ve  “sosyal sorumluluk” açısından global standartlarda üretim yapan firmalar arasından seçilir.


Tesise giren her ürünün güvenliği ve Türk Gıda Kodeksinin yönetmeliğine uygunluğunun denetimi için tedarikçilerden ürün analiz sonuçları istenir. Son kullanım tarihi, sevkiyat derecesi gibi kontrol değerleri onaylandıktan sonra tesise kabulü gerçekleşir.

 

 

 

“1. Sınıf Hammadde En Kaliteli Haliyle Yöresinden“

Hammadde seçimi için uygulanan tüm bu güvenlik ayrıntılarının yanısıra yemeğin lezzetini doğrudan etkileyen bazı ayrıntılar vardır. Keyveni’yi ayrıcalıklı kılan noktalardan biri de bu ayrıntılara önem vermemizdir. Örneğin ; baklavalık sade yağ Urfa Karacadağ’dan, Ceviz Şebinkarahisar’dan, fıstık Nizip’ten, asma yaprağı Tokat Niksar’dan, duru bulgur Konya Karaman’dan, balkabağı Düzceden, Et Balıkesir Gönen’den

Sebze ve Meyveler

Analizler - Sebze ve Meyveler

En kaliteli sebze ve meyveleri günlük olarak her sabah hal’den seçerek alıyoruz ve frigorovik araçlarımız ile soğuk zinciri bozmadan tesisimize ulaştırıyoruz. 

 

Kırmızı Et

Analizler - Kırmızı Et

Kırmızı et ürünlerinin tesisimize kabulü özel bir süreçtir .Tarım ve Köyişleri Bakanlığının denetimindeki mezbahalardan veteriner hekimlerimizce muayene edilen etler, PH ölçümü ve sıcaklık kontrolü yapıldıktan sonra frigorovik araçlarımızla tesisimize getirilir. Et bölümü için özel hazırlanmış soğuk hava depolarımızda ve deepfrizlerimizde muhafazası gerçekleşir. Tüm sevkiyat, depolama ve et işleme sürecimiz soğuk zincir ile gerçekleşir.

Sebze | Et | Balık | Tavuk

Analizler Sebze Et Balık Tavuk

En kaliteli sebze ve meyveleri günlük olarak her sabah hal’den seçerek alıyoruz ve frigorovik araçlarımız ile soğuk zinciri bozmadan tesisimize ulaştırıyoruz. 

 

Hijyen Kurallarımız

Personel Hijyeni

•    Tüm üretim ve servis personelimiz iş giysileri ile çalışmaktadır. İş giysilerinin günlük olarak yenisi ile değiştirilmesi zorunludur.
•    Tesisimizde, üretim alanlarında saçların bone ile kapatılması, eldiven ve galoş giyilmesi ve maske kullanılması ve zorunludur.
•    Eldivenlerin her saat başı değiştirilmesi mecburidir.
•    Eldiven giyiminden önce ellerin dezenfektan ile sterilizasyonu ve eldiven giyiminden sonra bir kez daha dezenfeksiyonu zorunludur.
•    Personelin hijyen kurallarına uygunluğu gıda mühendislerimizce gün içinde periyodik olarak denetlenmekte hem eldivenli hem de eldivensiz ellerden alınan numuneler labaratuarınuzda analiz edilmektedir.
•    “Gıda Güvenliğ i”, ”Toplum Sağlığı” ve “Kişisel Hijyen” konularında  üretim ve proje servis ekiplerimizi periyodik eğitimlerden geçirilerek bu konulardaki bilinç düzeyinin sürekli arttırılmasını hedeflemekteyiz.

Sağlık Taramaları

•     Bulaşıcı hastalık, virüs ve bakteri taramalarının yapıldığı porter muayeneleri ve akciyer filmleri ile tüm personelimizi 3 aylık periyodlar ile sağlık taramasından geçiriyoruz.
•    Özel iş yeri hekimimiz ile tüm personelimizin ayda bir kez genel muayeneden geçmesini sağlıyoruz.

 

Üretim Yeri ve Ekipman Hijyeni

•    Üretim tezgahları, dolaplar, fırınlar ve makineler gibi tüm taşınmaz ekipmanlarımızı her kullanımda yerler ve duvarları ise günlük olarak dezenfekte ediyoruz.
•    Üretimde kullanılan tüm ekipmanlarımızı, pişirme kazanları, servis kapları ve yemek takımlarımızı sanayi tipi konveyörlü bulaşık makinelerinde 90 derece ısıda yıkayarak dezenfekte ediyoruz. Ayrıca üretimde kullanılan tüm bıçaklarımızı UV lambalı strelizasyon cihazı ile dezenfekte ediyoruz.

 

 

 

 

Hazırlık Hijyeni

• Sebze ve Meyveler; Tesisimize giren tüm sebze ve meyveleri önce sirkeli sularda ayıklıyor, ardından konveyörlü yıkama makineleri ile ozonlu sularda yıkayarak dezenfekte ediyoruz.
• Et İşleme; Et işlemede kullandığımız tezgahlar, bıçaklar, tüm ekipmanlarımızı her kullanımda, zemin ve duvarlarımızı ise günde günde 3 kez dezenfekte ediyoruz.
• Soğuk Hava Depoları; Meyve, sebze, şarküteri ve et ürünleri için ayrı ayrı hazırlanmuş olan tüm soğuk hava depolarımızı günlük olarak ozon uygulaması ile dezenfekte ediyoruz.

Taşıma ve Depolama

Yemeklerin taşınması ve müşteriye ulaştırılma süreci hem lezzet hem de mikrobiyolojik korunma açısından çok önemlidir. Keyveni’de yemekler paslanmaz çelikten üretilen gastronom kaplar içerisinde, 60 derecede iken termoboxlara konulduktan sonra özel klimalı dağıtım araçlara yüklenir. Üretim tesisinden çıktıktan sonra mühürlenen termoboxlar, ancak hizmet verilen kuruma ulaştıktan sonra, kurumun proje yöneticisi tarafından açılabilir.

Yemeklerin araçlara yüklenmesi aşamasında, dış ortamlardaki olası kontaminasyonlardan etkilenmemesi amacıyla, tesis içerisinde özel antrepolar kurulmuştur. Bu bölümde yüklenen araçlar bina içerisindeki özel araç asansörü ile yukarıya çıkartılır ve hizmet yerlerine doğru hareket eder.

Tesisimiz

Ekipmanı, soğuk depoları, klima sistemleri ve uzman personeliyle tam donanımlı olan Keyveni et işleme bölümüne kırmızı et karkas halinde gelir, parçalanır, çekilir ve kullanılacak yemeğe göre tesis içinde sevkiyatı yapılır.
Et işlemede kullanılan bıçaklar sterilizatörde muhafaza edilir.
Et ürünlerinde, kasaplık hayvanların kesiminden, ileri işleme ünitelerimize gelişi, depolama ve sevkiyat aşamaları da dahil olmak üzere, müşteriye ulaşımına kadar “soğuk zincir” muhafaza edilir. Et işleme esnasında soğuk zincirin kırılmaması, etin içindeki yararlı maddelerin etkisini yitirmemesi ve sağlığa zararlı hale dönüşmemesi açısından önemlidir.

Yemek Hizmeti Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Personel yemeklerinin kurumların çalışan memnuniyetlerinde önemli bir yer tuttuğunun bilincinde olunmalıdır. Bu anlamda kurumların İnsan Kaynakları, Satın Alma ve İdari İşler Departmanları en doğru kararı vermek için ortak bir çalışma yürütmeleri gerekmektedir.

FARK AYRINTILARDA GİZLİDİR ilkesinin gıda üretimi söz konusu olduğunda had safhada bir öneme sahip olduğunun farkında olmak zaruridir.  

YEMEK HİZMETİ ALIRKEN;

• Yemek hizmeti alınan kurumun “24 SAAT AÇIK KAPI PROJESİ”ni tüm şeffaflığı, özgüveni ve cesaretiyle uygulayarak müşterilerine kapılarını 7 gün 24 saat açık tutabildiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumun OHSAS İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 18001), ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesine sahip olduğundan;

• Yemek hizmeti alınan kurumun, farklı yapıdaki kurumların farklı ihtiyaçları olduğunun bilincinde, farklı kurumlara yönelik özel dizayn edilmiş menü ve hizmetler sunarak gerçek anlamda bir butik üretim yaptığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumdaki gıda üretiminde yemeklerin kalori miktarı, protein, karbonhidrat ve vitamin dengesi, çeşitlilik ve aynı tür gıdaların sık aralıklarla kurumlara sunulmamasına, müşterinin özel ihtiyaç, farklılık ve tercihlerine özen gösterdiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumda her yemeğin ustasının ayrı olduğundan; çorbanın, pilavın, dönerin, zeytinyağlının, alakart salatanın, sütlü tatlının, baklavanın ve EKMEĞİN ayrı ayrı ve o yemeğin uzmanı şefler tarafından yapıldığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumda tesise giren her hammaddenin güvenliği ve Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne uygunluğunun denetimi için tedarikçilerden ürün analiz sonuçları ve speklerinin istendiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumda balık, tavuk, süt gibi bozulma riski yüksek olan ürünlerin günlük olarak alındığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumda kırmızı et ürünlerinin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetimindeki mezbahalardan, kurum bünyesinde çalışan veteriner hekimler tarafından muayene edildikten ve PH ölçümü ve sıcaklık kontrolü yapıldıktan sonra alındığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumdaki gıda üretiminde Genetiği Değiştirilmiş (GDO) ürünlerin üretimde kullanılmaması için özel hassasiyet gösterildiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumda üretilen yemeklerin günlük olarak gıda ve kimya mühendisleri tarafından, tesis içerisindeki laboratuarlarda mikrobiyolojik analizlere tabi tutulduğundan;

• HACCP kuralları gereği yemeklerde fiziksel bulaşı oluşumuna yol açmamak için paslanmaz çelikten üretilen alet ve ekipmanın kullanıldığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumda kullanılan kızartma yağlarının sürekli olarak kitlerle ölçüldüğünden; sıcaklık, parlama noktası ve kullanım süreleri sağlık açısından risk oluşturacak değerlere ulaşmadan, kesinlikle çevreye zarar vermeyecek şekilde atık yağ toplama şirketlerine verildiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumun üretim tesislerinde su arıtma ünitesinin olduğundan ve şehir şebeke suyunun bu ünitelerde arıtılarak kullanıldığından;

• Yemek hizmeti alınan kurumun, müşterilerinin mutfaklarında servis yapan personelini, konusunda uzman olmalarına dikkat ederek istihdam ettiğinden ve onları sık ve düzenli eğitimlerden geçirdiğinden;

• Yemek hizmeti alınan kurumun üretiminde çalışan tüm personelin iş giysileriyle çalıştığından, saçlarının bone ile örtülü olduğundan, ellerinin fotoselli musluklarda yıkandıktan sonra el dezenfektanıyla sterilizasyonunun sağlandığından, eldiven ve maske kullanıldığından;  

EMİN OLMAK GEREKİR.

BİZ KEYVENİ KURUMSAL HAZIR YEMEK OLARAK, TÜM BU AYRICALIKLARIN HEPSİNİ VE DAHA FAZLASINI SİZLERE SUNMAYA HAZIRIZ.