Tabldot Yemek

Tabldot yemek

Tabl d'hote kelimesi Fransızca kökenli bir kelime olup Türkçe'ye tabldot şeklinde geçmiştir, Tabldot "misafir sofrası" anlamına gelmektedir. Günümüzde yeme-içme sektörü terminolojisinde önceden belirlenmiş ve fiyatları sabitlenmiş bir menü şekli olarak kullanılmaktadır. Genellikle 3 ya da 4 çeşit yemekten oluşan Tabldot menülerde yemek seçimi yapılamaz ve yemeğin fiyatı sabittir.

Türkiye'de Tabldot- Hazır yemek

Tabldot menü çeşitli kurum ve kuruluşlardan, hastanelere, okul ve iş yerlerine kadar pek çok yerde tercih edilen bir menüdür. Geçmişten günümüze sosyo-kültürel yapının değişmesi, kent yaşamının gereklilikleri çalışan insanları hazır yemek sektöründen faydalanmaya yöneltmiştir.

Bugün ülkemizde yaklaşık 10 milyon insan tabldot-hazır yemek hizmetinden faydalanmaktadır. Türkiye hazır yemek sektörü 6,5 milyar dolarlık iş hacmine sahiptir ve her geçen gün büyüme göstermektedir. Yurtdışında hazır yemek kavramı genellikle fast food olarak biçimlenirken ülkemizde tabldot hazır yemek denildiğinde akla gelen ve tercih edilen tencere yemekleridir.

Hazır yemek hizmeti sağlayan firmalar insan sağlığı konusunda çok büyük sorumluluk taşımaktadırlar bu nedenle üretimlerinin her aşaması denetim altında olmalıdır. Kötü şartlarda gerçekleştirilen yemek üretimleri ve sağlıksız beslenme koşulları günümüzde yaygın hastalıkların birçoğunun sebebini oluşturmaktadır. Bu nedenlerden dolayı hazır yemek alınacak firma seçilirken bir çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır.