Taşıma Yemek Firması ve Hizmeti

İstanbul Okmeydanı’nda bulunan 4.000 metrekarelik AB standartlarında son teknoloji ile üretim yapan entegre modern tesisimizde her gün 20.000 kişilik yemek üreterek lezzet dostlarına ulaşıyoruz.

Modern ve geniş bir merkez mutfağa sahip olmanın avantajı ile ekmek imalatı, et işleme, mantı, sütlü tatlı, baklava, pasta ve patisserrie ürünlerini kendi çatımız altında üretebildiğimiz için müşterilerimizin A’dan Z’ye her türlü gıda ihtiyacının tek tedarikçisiyiz. Keyveni, müşterilerine dışarıdan satın alınmış ya da işlenmiş ürünleri sunmamak için özen gösterir.

Taşıma yemek sisteminde müşterilerimize yemek takımlarından, benmariye, bulaşık makinelerinden su sebillerine, yemekhane dekorundan yemeğin servisini yapacak personel ekipmanının tedarikine kadar tam hizmet sunuyoruz.

Yemeklerin taşınması ve müşteriye ulaştırılması süreci, hem lezzet hem de mikrobiyolojik koruma açısından çok öenmlidir. Keyveni’de paslanmaz çelikten üretilen gastronom kaplar içerisine konan etli yemekler 75 derecenin üstünde ve salatalar 10 derecenin altındatermoboxlara konulduktan sonra özel klimalı dağıtım araçlarına yüklenir.  Üretim tesisinden çıktıktan sonra mühürlenen termoboxlar ancak hizmet verilen kuruma ulaştıktan sonra kurumun proje yöneticisi tarafından açılabilir.

Catering firması arayışınıza çözüm bulmak için sayfamızı inceleyiniz